• Jarná lúka tajomstvá nám núka

• Ahojte!

Máme krásne ráno, začína nový týždeň, tak poďme na to!

Budeme pátrať, logicky rozmýšľať, počítať, vyfarbovať, hádať, spievať, kresliť, tvoriť a všeličo iné. Tešíte sa?

Ešte stále máme jar,  príroda sa už zobudila naplno. Počuť a vidieť to aj na lúkach. V tráve, na kríkoch a stromoch príroda ukrýva  tajomstvá. Niekedy ich iba počujeme, nevidíme. Niekedy nás hnevajú. Veľa sa z nich tešíme. Sú maličkí, niektorí aj milučkí. Bzučia, hrajú, spievajú, niektorí nám aj krv cicajú. Viete čo sa to ukrýva na lúkach? Aký poklad máme v prírode?

Určite ste uhádli. No predsa chrobáčikov, hmyz. Je to veľmi dôležitá súčasť prírody. Je ich najviac druhov medzi živočíchmi. Aj keď nás niektorí veľmi hnevajú, pretože nás štípu, alebo nám papajú v záhradkách zeleninku, sú pre prírodu pokladom. Slúžia ako potrava pre vtáčikov a iné zvieratká, vďaka nim máme dobrôtky, ako napríklad med.

Poďme sa na ne pozrieť:

Jarna_luka_tajomstva_nam_nuka.pptx

Lucny_svet.pptx

Porozprávajte sa s rodičmi o obrázkoch v prezentácii. Pomenujte chrobáčikov. Porozprávajte sa o tom, ako chrobáčikovia žijú, čím sa živia, či sú úžitoční a pod..  Akí sú mravčekovia? Ako sa volá ich domček? Ako sa volá domček v ktorom býva včela? Čím je včielka pre prírodu užitočná? Prečo tká pavúk pavučiny? ......................

Poďte si chrobáčikov vyfarbiť. Vyberte si:

Ak by bolo pekné počasie, mohli by ste sa , deti zahrať na deketívov. Stačí vám dvor, alebo lúka a lupa. Viete čo je lupa? Mama alebo tato vám ju ukážu a vysvetlia vám ako funguje. Je to zväčšovacie sklo podobné, ako majú okuliare. Takže, zoberte lupu a hľadajte na lúke, na dvore, aké tajomstvo ukrýva tráva. Koľko chrobáčikov ste našli? Viete ich pomenovať? Keď budeme v škôlke, poviete mi, čo ste videli. Teším sa.

Ak by ste chceli byť na lúke pekné, dievčatá, ak by ste sa chceli premeniť na víly, vyrobte si čelenky alebo masky:

Spestrite si deň peknými pesničkami. Ak sa vám páčia, môžte sa ich naučiť.

Peter_Nagy_a_deti-_Lienka_Lenka.mp3

VILA_ELLA_-_Vcielky_-_pesnicky_pre_deti.mp3

Dominika_Mirgova__Miro_Jaros_-_CHROBACIKOVIA.mp3

pastekova_komar.mp3

A teraz poďte trošku rozmýšľať.

Počítajte:

Hľadajte rozdiely:

Hľadajte cestičky:

Nájdite  tiene:

Skúste jednoduché sudoku:

Vystrihnite a spojte chrobáčiky.

Poďte hádať  hádanky:

HaDANKY.pptx

Chcete sa naučiť kresliť niektoré chrobáčiky? Skúste:

Dokreslite obrázky:

Poďte sa zahrať. Vyrobte si spolu s rodičmi jednoduchú rodinnú hru. Potrebujete nakreslenú lienku, gombíčky, alebo panáčikov z Človeče, nehnevaj sa! a kocku.

Čo tak si vyrobiť puzzle? Poďte:

Máte chuť tvoriť? Nech sa páči pár nápadov:

A teraz niečo na precvičenie prštekov. Toto určite nevynechajte. Pre písanie v škole je to najlepšia príprava.

Ešte niečo  špeciálne pre predškolákov.

Pracujte s obrázkami.

1. Obrázok pomenuj.

2. Urči, na aké písmenko sa slovo na obrázku začína, na aké sa končí.

3. Vytlieskaj slovo (napr. mu - cha).

4. Odpíš do okienok slovo.

Veľa zábavy! Držíme palce! Všetkých Vás pozdravujeme a deti stískame aspoň na diaľku. Držte sa!

Vaše pani učiteľky.