• Ranný kruh

• "Ahojte, dobré ráno, deti!"

Takto zvyčajne začíname v materskej škole po voľných hrách ranný kruh. (Mimochodom, kto chodí do škôlky po 8.15 hod., ranný kruh nestíha....)

Keďže považujeme túto aktivitu za veľmi dôležitú vo výchove a vzdelávaní detí, rozhodli sme sa, že vám ju predstavíme. Je to časť dňa v materskej škole, kde si pravidelne opakujeme informácie, ktoré sa nemusia týkať aktuálnej témy týždňa. Riešime spolu s deťmi vzniknuté konflikty, problémy, rozvíjame jazykové zručnosti detí rozhovormi, rozvíjame sociálne kompetencie detí vzájomným počúvaním sa, neskákaním si do reči atď..

Ranný kruh sa začína  básňou: Dobré ráno, dobrý deň, nech je krásny tento deň.

Otvoríme očká, napneme si ušká.

Srdiečko sa otvorí, lebo priateľ hovorí.

Kto nechce nič vravieť, môže tíško sedieť.

Keď ho niečo napadne, počká, kým je na rade.

Deti sa pri tom držia za ruky v kruhu. Potom sa navzájom pozdravia deti aj s pani učiteľkou.

V ďalšej časti ranného kruhu pravidelne opakujeme dni v týždni. Deti odpovedajú na otázky, aký je DNES deň, ako sa volal deň VČERA a aký deň bude ZAJTRA.

Nasleduje určovanie aktuálneho počasia. Deti slovne hodnotia, ako je vonku a následne obrázkom zaznačia do kalendára počasia, aké je počasie.

Zopakujeme si, aké je momentálne ročné obdobie, aký je mesiac, povieme si, kto v danom mesiaci oslavuje narodeniny, aké sviatky, udalosti nás čakajú a pod..

Ak sa vyskytol nejaký problém v triede, ktorý považujeme za potrebné riešiť v kolektíve všetkých detí, ranný kruh je na to najvhodnejšia príležitosť.

Počas ranného kruhu tiež opakujeme to, čo je pre výchovu a vzdelanie detí dôležité a nemáme na to priestor počas plnenia úloh vrámci aktuálnej témy týždňa. Teda opakujeme prostredníctvom rôznych hier geometrické tvary, farby, čísla, predložky (ktoré robia deťom niekedy problémy, aj keď by ste si to nemysleli...), časti dňa a pod..

Keby ste mali čas a chuť opakovať s deťmi spomenuté informácie, môžte sa inšpirovať :-)

DNI V TÝŽDNI

POČASIE

ROČNÉ OBDOBIE

MESIACE V ROKU

ČASTI DŇA

PREDLOŽKY

GEOMETRICKÉ TVARY

Kruh je veľký prázdny rám

nakreslím ho celkom sám.

Okrúhly je prsteň  zlatý,

aj gombík čo zdobí šaty.

Štvorec  je pán hranatý,                                                           Trojuholník nezbedník,

štvorboký a rohatý.                                                                  celkom dobrý kúzelník.

Štyri hrany rovnaké,                                                                 Premieňa  sa na čiapky,

štyri rohy rožkaté.                                                                    šarkanov a zástavky.

Má tri rohy rohaté,

všetky ostré,špicaté.