• Smelí hasiči

• Máme tu nový týždeň a s ním aj novú tému. Čaká nás veľa zábavy a nových informácií o hasičoch, záchranároch.

Na úvod si milí rodičia pozrite spolu s deťmi krátku prezentáciu o povolaní hasičov, deti budú potrebovať vysvetliť niektoré obrázky, prečítať text. Určite máte aj doma knižky, časopisy o hasičoch, prečítajte si ich spolu s deťmi.

K tejto téme okrem samotného povolania patrí aj téma, ako sa požiarom vyhnúť, je na vás, aby ste deťom vysvetlili nebezpečenstvo, ktoré im hrozí pri manipulácii so zápalkami, či elektrickými spotrebičmi. Tiež pri tejto téme je potrebné deťom povedať aj o tom, ako sa majú v prípade, že spozorujú požiar, či iné nebezpečenstvo chovať. My im v škôlke vysvetľujeme, že majú okamžite vyhľadať dospelú osobu a povedať jej, čo videli. Aj keď staršie deti vedia číslo záchranarov, v takej situácii je vzhľadom na ich vek najbezpečnejšie, ak privolajú na pomoc dospelú osobu. V prípade, že je najbližšia osoba zranená, deti vybehnú na ulicu a kričia na susedov, či okoloidúcich.

SMELI_HASICI.pptx

Zatiaľ to nevyzerá moc zábavne, čo? Tak pokračujeme.

Staršie deti už vedia pieseň o hasičoch, ktorú nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=IklJxRN5px8

Je to v českom jazyku. Učili sme deti poslovenčenú verziu: 1. My sme oddiel hasičov, ťažkú prácu mávame,

keď sa oheň rozohní vodou doňho striekame.

Ref.: My všetci od hasičov sme fit.

poď si aj ty s nami zacvičiť.

Doprava, doľava, hore a zas dole,

dopredu a dozadu, hasíme tu spolu.

Po rebríku hore a zas spiatky,

Doprava a doľava - to sú hasičské hrátky.

2. Ako mačku zo stromu, dostaneme zase k nám,

vylezieme po rebríku hore a už ju mám.

Ref.: My všetci od hasičov sme fit.

poď si aj ty s nami zacvičiť.

Doprava, doľava, hore a zas dole,

dopredu a dozadu, hasíme tu spolu.

Po rebríku hore a zas spiatky,

Doprava a doľava - to sú hasičské hrátky.

Pieseň sa dá pekne aj ukazovať pohybom, nech si deti precvičia aj pohybové schopnosti.

Pekná pieseň je pre mladšie deti tu: https://www.youtube.com/watch?v=9XXTB8WpdRM

Keď sa už deti vyskáču pri piesni môžu si pozrieť krátku poučnú rozprávku: https://www.youtube.com/watch?v=2DUnvLfTSrc

A čo tak sa na hasičov zahrať?

Najprv sa musia deti na hasičov premeniť. Takže nájdeme nejaké modré tepláky, trigovicu, opášeme deti opaskom, dáme rukavice (to je jedno aké, improvizujte...) a na hlavu si spolu s deťmi vyrobíme prilbu.

Napr. takúto:

Potrebujeme aj oheň. Nie naozajstný! Vyrobíme si:

Takže už sme oblečení, oheň máme. Čo nám chýba? No predsa hasiaci prístroj. Určite máte tisíc nápadov ako ho vyrobiť. Najjednoduchší spôsob je, že do vrchnáku plastovej fľašky urobíme dierku. Stačí ak fľašu potom obalíme do červeného papiera a je to!

Máme všetko, môžme sa hrať na hasičov. Príjemnú zábavu.

Dobre. Dosť bolo srandy, poďme vážne. Zopakujme si, čo potrebuje hasič ku svojej práci.

Zopakujme si, prečo je nebezpečná manipulácia s horúcimi predmetmi.

Poďme trošku zmeniť činnosť. Čo keby sme si spravili zábavu s farbami? Budeme potrebovať temperové farby, odtiene farieb ohňa. Takže červenú, oranžovú, žltú.

Ak sa rozhodnete pre tento nápad, okrem farieb budete  potrebovať iba výkres, na ktorý nakreslíte oheň, najlepšie centrofixkou a pršteky. Na výkres si nanesiete farby (najlepšie prstové, alebo temperové, ktoré sú určené pre menšie deti bez chemikálií) a prštekmi rozotierate a rozotierate a patláte a patláte, až máte poriadny ohnisko.  To bude deti baviť. Odporúčam veľký gumenný obrus pod výkres, alebo noviny, ktoré potom jednoducho vyhodíte.

Ak sa rozhodnete pre túto variantu, budete okrem farieb potrebovať euro obal a obrázok hasiča. Do obalu nanesieme farby. Obal uzavrieme priesvitnou lepiacou páskou. A deti rozotierajú farbu podľa svojich predstáv. Je to čistejšia a pri tom rovnako zábavná činnosť ako predošlá. Aby bol oheň lepšie vidieť, dáme pod obal biely papier. A potom už len vyfarbíme hasiča a je to.

V poslednej variante je oheň urobený odtlačkom ruky. Na obrázku je hlava hasiča, ale vy si môžete dokresliť, vyrobiť čo len chcete.

Ruky umyté? Môžme pokračovať? Aha, čo si ešte s deťmi môžme vyrobiť. Je to úplne jednoduché. Stačí nám iba sáčok, do ktorého natrháme spolu s deťmi farebný papier v odtieňoch ohňa. Okolo sáčku si urobíme z farebného papiera (nemusí byť čierny) okraje. A potom už len do sáčku strčíme slamku a deti môžu fúkať. Okrem zábavy sa deti naučia, že pre oheň je nebezpečný vietor, pretože ho rozfúkava a hlavne mu dáva silu. A deti si precvičia pľúca a dýchanie nosom.

Po takej dychovej rozcvičke si môžme zaspievať a zatancovať. A potom šup znova do práce. Poďme si rozcvičiť hlavičky, mozog, trošku porozmýšľať. Poďme hľadať cestičky, či počítať.

Ešte sme si nerozrténovali pršteky do školy. Tak poďme, predškoláci. Najprv si rozcvičíme pršteky: Raz sa prsty hádali.....,

Ruky, ručičky........, Hrášok je guľatý............. A teraz do toho!

A na záver si môžme vyfarbiť pár obrázkov a vyrobiť hasičské auto.

SUPER! Ste šikovníci!